Бошка Тошића 4 Бања Лука, Република Српска, БиХ
24 Јул, 2018
Предсједник Демократског народног савеза Марко Павић изјавио је данас (24.07.2018.) да ДНС изузетно поштује реформску агенду и да сматра да је то нешто чега се мора држати и чији принципи треба да буду путоказ у даљем развоју.
„Нарочито је битно што се циљеви реформске агенде поклапају са циљевима ДНС-а, да ми морамо водити рачуна о будућности, а будућности нема ако нећемо водити рачуна о економији, запошљавању и бољем стандарду грађана“, рекао је Павић новинарима у Приједору након састанка са шефом Делегације ЕУ у БиХ Ларсом Гунаром Вигемарком.
Говорећи о општим изборима, Павић је истакао да ДНС жели бити носилац стабилности и у БиХ и у Републици Српској, да је то показао на локалном нивоу, да се врло озбиљно припрема за кампању, да ће бити ово најјача кампања ДНС-а, да има структуре странке које су спремне за рад, да жели што већи број мандата и у Народној скупштини Републике Српске и у Парламентарној скупштини БиХ.
„Желимо да будемо одлучујући фактор у одлучивању у тим институцијамa јер бисмо тиме могли вољу грађана и наш програм унијети у те иституције и борити се за њих. Али основа нашег дјеловања након избора биће одговорност за све поступке које предузимамо“, навео је Павић и додао да то значи и поглед у будућност, а не непрекидно враћање у прошлост.
Шеф Делегације ЕУ у БиХ Ларс-Гунар Вигемарк је навео да се с Павићем сложио и у томе да је потребно мање националистичке реторике, мање приче о прошлости и више приче о будућности за свакога.
„Нико не може заборавити прошлост. Важно је ићи напријед и мислити шта људе највише занима а то су безбједност и животни стандард. Моја порука данас је: грађани на прво мјесто и не дозволите да се европски пут успори због избора или због неких неријешених питања“, рекао је Вигермарк.
„То није увијек случај и ми бисмо вољели видјети да су грађани на првом мјесту, а то је веза која нам недостаје. Чуо сам да од господина Павића да и он лично и ДНС желе да се наставе реформе у различитим областима и ми смо заинтересовани да помогнемо у тим пројектима који воде економији и запошљавању“, додао је Вигемарк.
Након састанка са Вигемарком, предсједник Павић осврнио се на актуелна питања у БиХ.
Предсједник Демократског народног савеза Марко Павић сматра да се институције БиХ нису припремиле за мигрантску кризу и да БиХ није способна да прими већи број миграната.
"Реаговали су накнадно, увијек мислећи неће тога бити. То је била лоша процјена", рекао је Павић.
Он је навео примјер Приједора, који има три јавне кухиње и привремене стамбене јединице дате избјеглицама, што значи да још ни ратне избјеглице нису ријешене, те истакао да на такву ситуацију не могу доћи мигранти којима такође треба и храна и смјештај и све друго што хуманитарна криза захтијева.
"Није овдје у питању спремност људи или политика у БиХ да се бринемо о тим људима него немогућност и немање ресурса да се ми сукобимо с тако сложеним питањима", навео је Павић.
Предсједник ДНС-а Марко Павић изјавио је данас да делегати српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ неће прихватити измјене Закона о кривичном поступку БиХ уколико не буду прихваћени амандмани ДНС-а који су усаглашени са другим двјема странкама и са Министарством правде Републике Српске.
"Усвајањем наших амандмана прихватили бисмо измјене тог закона. ДНС је спреман да увијек размотри питања у којима се не слажемо са стандардима ЕУ, тако да је договорено да се у наредних дан-два проба око тих тема поново разговарати и усагласити", рекао је Павић.
Павић је навео да је ДНС врло озбиљно размотрио сва три приједлога закона о измјенама и допунама Закона о кривичном поступку БиХ, који треба ускоро да се нађу у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, те направио своје амандмане с којима су се сагласили делегати СНСД-а и СДС-а.
"Клуб Срба наступа практично јединствено. Свих пет чланова Дома народа у Сарајеву имају идентичан став", рекао је Павић и додао да ће у разговорима учествовати Драгутин Родић и Огњен Тадић, и то "са свима онима који мисле да ови амандмани не одговарају".
Он је истакао да је ДНС спреман да, ако се одступило од европских стандарда, види о чему је конкретно ријеч.
"Ми бисмо жељели да поштујемо европске стандарде, али ви знате да се код нас за ратне злочине суди према закону који није био ни донесен у вријеме кад су почињени злочини. Дакле, нешто што не постоји нигдје у свјетској пракси дешава се код нас. Ми смо зато опрезни да се не би слично могло догодити", нагласио је Павић.
Пуна подршка кандидатима ДНС-а за одборнике у...
ДНС је фактор стабилности и развоја Градишке и...